Tinédzser korban kiemelten fontos önmagunk megtalálása. Ehhez sokféle szerepben kell kipróbálniuk magukat a tiniknek. Ebben nagy segítség lehet a virtuális valóság, de nagyon vigyázni kell vele.
Mit is csinálhat a tini a neten? Nem biztos, hogy minden így van, ahogy én gondolom, úgyhogy szívesen veszek tapasztalatokat. Mi még messze vagyunk ettől a korszaktól. 🙂
Vannak olyan webes játékok, ahol bármilyen szerepbe belebújhat: troll, óriás, tündér, varázsló. Aztán ott vannak azok is, ahol kommandósként harcolhat. Vagy éppen nem kommandósként, de a való világhoz hasonló körülmények között. És itt a veszély. Mert ha túl sokat játszik ilyen játékokkal, akkor fennáll a veszélye, hogy egy idő után nem tud különbséget tenni a két helyzet között. A másik veszélyes helyzet, hogy ugyanúgy próbálja megoldani a helyzeteket, mint a játékban.
Nagy előnye, hogy sok szerepben ki tudja próbálni magát, amit virtuális világ nélkül nem lehetne. Vagy csak nagyon korlátozott körülmények között, például színjátszókörben. Ez viszont pont ennek a korosztálynak nehezen megy.
A másik veszély, hogy olyan emberekkel kerül kapcsolatba, akik rossz útra vihetik. Egyébként is sokat beszélgetnek olyan dolgokról, amik sok családban tabunak számítanak, mint például az alkohol, a drogok vagy éppen a szexualitás. Ha ezekről otthon lehet beszélni, sokkal kisebb esélye van a tininek arra, hogy ilyen témában bárki tévútra vigye. A későbbi párkapcsolatok szempontjából is fontos, hogy otthon ezekről a témákról beszéljenek, mert a neten szélsőséges dolgokat találnak a fiatalok. És ezek a szélsőségek felnőttkorban súlyos problémákhoz vezethetnek.
A tiniknek fontos, hogy minél több szerepben kipróbálják magukat, mert így találják meg azt, amiben igazán jól érzik majd magukat. Ha ezt biztonságosan megtehetik egy támogató családdal a hátuk mögött, sokkal nagyobb eséllyel állhatnak helyt a világban.
További szép napot! 🙂